Home   Branş Dersleri   İngilizce Eğitimi

İngilizce Eğitimi

Erken Yaşlarda Yabancı Dil Eğitiminin Önemi

Anaokulumuzda neden İngilizce dersi veriyoruz?

Yapılan araştırmalara göre insan beyninin tüm önemli gelişimlerinin 6 yaşına kadar tamamlandığı kanıtlanmıştır.  Bu 6 yılda çocuğun beyni öğrendiği tüm bilgileri hafızasında depolar. Bu sebeple yabancı dil öğrenimine ne kadar erken yaşta başlanırsa öğrenme o kadar kolay ve doğal olur.

İngilizce dersi çocuklara ne kazandırıyor?

 • Erken yaşta İngilizceyi anaokulunda öğrenmeye başlayan bir çocuk anadilini, dil kavramının varlığını hissettiği için daha iyi anlayacaktır.
 • Erken yaşlarda ikinci bir dil öğrenimine başlamak çocuğun beynindeki duygusal bölge ve zekaya giden yolları geliştirir.
 • Erken yaşta İngilizce öğrenimi, çocuğun okulda İngilizce derslerinde başarılı olmasına yardım edeceği gibi çocuğun dil öğrenmekten de zevk almasını sağlayacaktır.
 • Araştırmalara göre okulöncesi dönemde anadili yanında bir de yabancı dil öğrenen öğrencilerin diğer derslerde de daha başarılı oldukları görülmüştür.
 • Erken yaşta yabancı dil, çocuğun olayları algılamada sınırlarını genişletecek, farklı kültürleri tanıması yanında karşılaştırmalar yaparak kendi kültürünü daha iyi tanımasını sağlayacaktır.

Okulda dersler nasıl işleniyor?

Bazı metotlar üzerine eğlenerek kelime ezberleri, oyunlar, şarkılar  ve basit konuşma diyalogları ile İngilizce derslerimizi işlemekteyiz. Kelime ezberlerinin daha akılda kalıcı olması için öğrenilen kelimeleri hikayelendirerek anlatmakta ve çocukların bu hikayeyle kelimeyi aklında tutmasını sağlamaktayız. Derslerde her zaman görsel ve işitsel materyal kullanmaya özen göstermekteyiz.

Erken yaşta dil eğitiminde amaç İngilizce öğrenimi  mi yoksa dil alışkanlığı kazanmak mı?

Hem İngilizce öğrenimi hem de dil alışkanlığı diyebiliriz. Ancak asıl amaç çocukların yabancı dile karşı olan yabancılıklarını atmaları ve gelecek senelerdeki dil eğitimlerine faydası olmasıdır. Bu yaşlarda öğrenilen her bilginin daha kalıcı olduğu uzmanlarca sabittir. Bu sebeple dil alışkanlığı beraberinde zevkli bir şekilde İngilizce öğrenimi de sağlanmaktadır.

Dil eğitiminde anne-babaların görevi nedir?

 • Çocukla beraber çalışmak

Dil eğitiminde çocukla beraber çalışmak anne-babanın birinci görevidir. Dil öğretiminde mutlaka çocukla beraber aktif olmak lazımdır. Her an öğrenilen şeyleri tekrar etmeye çalışmak, çocuğun farkında olmadan çalışmasını sağlayacaktır.

 • Hiçbir zaman zorlamamak

Çocuğu hiçbir zaman zorlamadan eğlenceli bir şekilde çalışmaya özen gösterilmelidir. Küçük yaşta zorlamak hemen bıkmalarına ve dil öğrenmekten sıkılmalarına sebep olur.

 • Teknolojik imkanları kullanmak

Öğretilen yabancı dildeki videoları görmeğe ve işitmeğe dayalı araçları sık sık kullanmak lazımdır. Bunu eğlenceli bir hale getirmek için bazen izlenilen çizgi filmleri İngilizce seçmelidir. Dil öğreniminin yüzde 80′inin dinleme sayesinde kazanıldığı unutulmaması gereken bir gerçektir.

 • Ezberletmek

Okulda öğrenilen kelimeleri her hafta ev içinde mutlaka tekrar etmek gerekir. Çocukları zorlamadan öğretmek gerektiği zaman ödüllendirmek en faydalı bir yöntemdir. Kelime ezberi yaparken çocuktan öğrenilen kelimeyi hareketleriyle anlatmaya çalışması istenmeli adeta bir oyuna  çevirerek çalışmayı eğlenceli bir hale getirmelidir.

 • Bol bol İngilizce şarkı dinlemek

Boyama yaparken, oyun oynarken gün içinde İngilizce şarkı dinletmek çocuğun dile aşina olmasına ve İngilizceyi daha kolay bir şekilde telaffuz etmesine yardımcı olacaktır. Çocuk, şarkıyı hiç anlamasa bile şarkıyı tekrar etmeye çalışacak ve tekrar tekrar dinleye dinleye doğru bir şekilde bazı kelimeleri telaffuz etmeyi öğrenecektir.

 • Öğretmenle daima iletişim halinde olmak

Çocuğun dil öğrenimindeki gelişmeyi yakından takip etmek açısından dil öğretmeniyle daima iletişim halinde olmak çok önemlidir. Çocuğun zorlandığı konuları okulda tekrar etmesi ve bazı anlamadığı yerleri tekrardan işlemesi açısından yararlı olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*